ژانویه 2019

محکومیت خودرو ساز به جمع آوری خودرو های معیوب

برای اولین بار در ایران یک شرکت خودروساز ملزم به جمع آوری خودروهای ناقص و معیوب خود شده است.

به گزارش خبرگزاری میزان؛ محمدعلی اسفنانی مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران، از صدور رای جمع آوری خودروهای ناقص و معیوب برای یک شرکت خودروساز داخلی خبر داد.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران بیان داشت: این شرکت خودروساز توسط یکی از شعب تعزیرات حکومتی محکوم به جمع آوری همه خودروهای تولیدی از نوعی خاص از بازار شده است که دارای عیب در شاسی، محور و اکسل (میله فرمان) بود.

اسفنانی با بیان اینکه این رای غیر قطعی است گفت: رای صادره بسیار مهم است چرا که برای اولین بار یک شرکت خودروساز ملزم به جمع آوری خودروهای ناقص و معیوب خود شده است.

نام شرکت و مدل خودروی معیوب هنوز به صورت رسمی اعلام نشده است.
نوامبر 2018

زن یا شوهر هیچ حقی در قصاص همسر خود ندارد.

علیرغم تصور عامه، هرگاه زن یا شوهر به قتل برسد همسر مقتول حقی در قصاص کردن یا نکردن قاتل ندارد.
البته توجه داشته باشید اگر حق قصاص به هر علت تبدیل به دیه شود یا به مال یا حقی مصالحه شود همسر مقتول نیز از آن ارث میبرد.
نکته: ولی دم همان ورثه مقتول است به جز زوج یا زوجه او، که حق قصاص ندارد.

خریدار چگونه می تواند الزام فروشنده را به تنظیم سند بخواهد؟

خریدار قبل از اقامه دعوا باید اطمینان حاصل کند که ملک مورد معامله در رهن یا بازداشت نباشد. زیرا دادگاه به انتقال ملکی که در رهن دیگری یا بازداشت است رای نخواهد داد. در این حالت باید فک رهن مورد معامله را نیز از دادگاه بخواهددر نهایت هرگاه مالک حاضر به امضای سند انتقال به نام خریدار نشود. نماینده دادگاه سند انتقال رو در دفتر اسناد رسمی به نام خریدار امضا میکند.

محکومیت مالی تجار برای مهریه

اگر کسی بر طبق قانون تجارت، تاجر باشد آگاه باشید که اعسار از پرداخت مهریه یا هر حکم دیگری از او پذیرفته نمی شود. تاجر در صورت عدم توانایی برای پرداخت مهریه می بایستی بجای دادخواست اعسار از مهریه به دادگاه خانواده، دادخواست اعلام ورشکستگی به دادگاه عمومی تقدیم کند.

(ماده ۱۵ قانون نحوه محکومیت های مالی)

قانون جدید چک در آزمون وکالت سال جاری مورد نظر نمی باشد.

با ابلاغ "اصلاح قانون صدور چک" از سوی رئیس جمهور گمانه زنی‌ها در باب اعمال این تغییر در آزمون وکالت شدت گرفته است.

به گزارش روابط عمومی موسسه عدالت جوان با توجه به اینکه این قانون هنوز در روزنامه رسمی منتشر نگردیده است، لذا فعلا لازم الاجرا نبوده و در آزمون وکالت سالجاری مورد نظر نمی باشد.

چه چیزی در قانون جدید چک تغییر کرده است؟

زمان واگذاری چک‌های طرح قدیم تا روز 30 مرداد 1397 اعلام شده بود که بر اساس تصمیم جدید این مهلت تا چهارم آبان ماه سال جاری تمدید شده است.

اهم تغییرات:

  • پیشبینی چک الکترونیک

  • ثبت آنی گواهی عدم پرداخت در بانک مرکزی و ارسال گواهی به آدرس صادر کننده

  • 24 ساعت پس از برگشت شدن چک، همه ی حسابهای صادر کننده در همه بانکها مسدود میشود.

  • صدور فوری اجراییه توسط دادگاه (تنها با ارائه یک درخواست)


 
آوریل 2018

سخنگوی کمیسیون حقوقی مجلس:قوه قضاییه از طریق اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات او را پیدا کند


سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با تاکید بر اینکه «باید قوه قضائیه از طریق اطلاعات سپاه، نیروی انتظامی و وزارت اطلاعات مرتضوی را پیدا کند» گفت که عدم دسترسی به مرتضوی قابل قبول نیست آن‌هم در شرایطی که او نمی تواند فرار کند.